نمایش نوار ابزار

تحلیل‌گر ارشد بازار بین‌المللی فولاد و صنایع معدنی در گفت‌وگو با ایراسین بیان داشت: مس قربانی کاهش رشد اقتصادی چین

چهارشنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۲

کیوان جعفری طهرانی، کارشناس ارشد حوزه فلزات گفت: مسئولان چین در نشست ماه مارس کنگره، از رشد اقتصادی بالای ۵ درصد سخن گفته بودند ولی برخلاف انتظار آنها این رشد اقتصادی محقق نشد تا با کاهش تقاضا برای کامودیتی‌ها و مس، قیمت آنها نزولی شود.

به گزارش خبرنگار ایراسین، ۵ ماه قبل وقتی خبر تعلیق محدودیت‌های کرونایی چین منتشر شد، مس تا سطح ۹ هزار دلار رشد کرد و فعالان بازار از احتمال مس ۱۱ هزار دلاری در سال ۲۰۲۳ گفتند. خوش‌بینی‌ها به قدری زیاد شد تا برخی حتی از مس ۱۵ هزار دلاری سخن بگویند ولی کاهش شدید تقاضا برای مس با سقوط قیمت آن به کانال ۸ هزار دلار همراه بود.

قیمت جهانی مس از اول فروردین ۱۴۰۲ ریزشی شد و پس از ۳ ماه کاهش قیمت با وجود اخبار مثبت به مدار صعود بازنگشت. آخرین موجودی ذخایر مس در بورس فلزات لندن، بازار آتی شانگهای و بورس فلزات آمریکا به کف ۸ سال گذشته رسیده‌ است و اگر تقاضا طبق روال سابق ادامه‌دار باشد موجودی انبارهای مس به سرعت تخلیه خواهند شد با این وجود نه تنها قیمت جهانی مس صعودی نشد بلکه موج نزولی جدیدی را از دو هفته قبل آغاز کرد.

چرا قیمت مس با وجود کاهش شدید در ذخایر افزایش پیدا نمی‌کند؟ کیوان جعفری طهرانی، تحلیل‌گر ارشد بازار بین‌المللی فولاد و صنایع معدنی در پاسخ به این سوال گفت: داده‌های اقتصادی چین امیدوارکننده نبود و در واقع کاهش فعالیت‌های اقتصادی یا کاهش تقاضا باعث فشار به قیمت جهانی مس شد. جعفری طهرانی در مورد اینکه چند ماه قبل خوش‌بینی به رشد قیمت مس اوج گرفته‌ بود و روند قیمت مس بر خلاف انتظارات کاهش پیدا کرد، توضیح داد: مسئولان چین در نشست ماه مارس کنگره از رشد اقتصادی حداقل ۵ درصد سخن گفته بودند ولی برخلاف انتظار آنها این رشد اقتصادی محقق نشد تا با کاهش تقاضا برای کامودیتی‌ها و مس، قیمت آنها نزولی شود.

قیمت مس ماه گذشته پس از برخورد به محدوده ۷ هزار و ۹۰۰ دلار صعودی شد و تا کانال ۸ هزار و ۶۰۰ دلار رشد کرد ولی خیلی سریع به روند نزولی خود بازگشت. جعفری طهرانی در این‌باره گفت: وقتی امید برای افزایش مصرف مس از بین رفت قیمت جهانی مس در این سه ماهه‌ به پایین‌ترین رقم در طول سه دوره قبلی رسید، یعنی قیمت مس در سه ماه دوم ۲۰۲۳ پایین‌تر از سه ماه اول ۲۰۲۳ و سه ماه سوم و چهارم ۲۰۲۲ بود و این روند شاید همچنان ادامه داشته باشد.

این کارشناس حوزه مس ادامه داد: انتظار می‌ رود در ماه آگوست با ایجاد طرح‌های حمایتی مانند تسهیلات بانکی تقاضا در بازارها افزایش پیدا کند و با افزایش تقاضا قیمت مس نیز رشد خواهد کرد.

یکی از طرح‌های حمایتی برنامه ۵ تریلیون یوآنی دولت چین برای حمایت از بخش‌های اقتصادی بود، تنها پس از اعلام این خبر قیمت فلزات به خصوص مس بر مدار صعود بازگشت ولی همچنان فعالان بازار چشم‌انداز مثبتی ندارند. نشریه متال بولتن در گفت‌وگو با فعالان بازار بندر شانگهای مدعی شد چینی‌ها انتظار دارند قیمت فلزات و حتی مس بیش از این کاهش پیدا کند.

منبع: ایراسین

مطالب مشابه
دیدگاه ها