نمایش نوار ابزار

صادرات حدود 20 میلیون تنی فولاد خام در افق چشم انداز

یکشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶

مدیر بین الملل انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن گفت : جمهوری اسلامی براساس سند چشم انداز 1404 صادرات 15 تا 20 میلیون تن فولاد خام را پیش بینی کرده و این درحالی است که نیاز بازار مصرف داخل هم حدود 35 میلیون تن برآورد شده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «کیوان جعفری طهرانی» روز یکشنبه در همایش بازاریابی مدرن، فروش و صادرات محصولات فولادی و مواد اولیه که از سوی استیل پرایس(Steel Price) در محل هتل پارسیان کوثر برپا شده ، افزود: افق چشم انداز فولاد خام برای سال 1404 ظرفیت 55 میلیون تنی پیش بینی شده است.

براساس اطلاعات موجود، اکنون ظرفیت فولاد خام کشور به 30 میلیون تن رسیده و عملکرد 11 ماهه 1395 نشان می دهدمیزان تولید فولاد خام 16میلیون و 86.2 هزار تن بود که نسبت به مدت مشابه در سال 1394 تغییر معناداری ندارد.

** انتخابات ایران مورد توجه هیات های خارجی

جعفری طهرانی یادآور شد: سال 1396 را درحالی آغاز کرده ایم که برگزاری دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری را پیش رو داریم و این امر موجب شده از 6 ماه قبل حضور هیات های خارجی در کشورمان کاهش یابد.

وی افزود: نتیجه انتخابات برای مناسبات بین المللی ایران اهمیت بسیار زیادی دارد و امروز کشورمان به عنوان یک قدرت اقتصادی در جهان مطرح است .

برپایه اطلاعات وزارت صنعت، معدن وتجارت حجم مناسبات تجاری کشورمان در سال 1395 نزدیک به 90 میلیارد دلار بود که برای دومین سال، تراز تجاری ایران مثبت شد.

** بهره برداری از کارخانه های 800 هزار تنی

مدیر بین الملل انجمن مزبور یادآور شد: چین به عنوان کشور نخست جهان در زمینه تولید فولاد از سال 2015 برنامه خارج سازی واحد های کوچک فولاد سازی را اجرا کرد، بگونه ای که در این سال کارخانه های با ظرفیت زیر یک میلیون تن از مدار تولید خارج شدند و برای سال 2016 کارخانه زیر دو میلیون تن و امسال زیر پنج میلیون تن تعطیل می شوند، اما در ایران بهره برداری از هفت طرح فولاد استانی که ظرفیت های 800 هزار تن تا یک میلیون تن پیش بینی شده، در دستور کار قرار گرفته است.

وی تصریح کرد: روشن نیست که چه هدفی را با راه اندازی اینگونه واحد ها دنبال می کنیم، اما عملکرد تولید کنندگان فولاد جهان را باید همواره مورد توجه قرار دهیم .

** ذوب آهن بزرگترین وارد کننده زغالسنگ

جعفری طهرانی خاطرنشان کرد: امروز ذوب آهن اصفهان سالانه 1.7 تا 2 میلیون تن زغالسنگ مصرف می کند که 700 هزار تن زغال خود را از استرالیا خریداری و بقیه در کشور تامین می شود و این کارخانه در واقع بزرگترین وارد کننده این ماده معدنی است.

به گزارش ایرنا، برپایه آمارهای منتشر شده گمرک ایران، سال 95 بالغ بر 279 هزار و 170 تن زغالسنگ و کک به ارزش 28 میلیون دلار صادر شد که از نظر وزن و ارزش به ترتیب 27 و 34 درصد نسبت به سال 94 افزایش داشته است.

** فولاد سازان به حضور تک محصولی دربازارها نیندیشند

مدیر بین الملل انجمن یاد شده اظهار داشت: واقعیت اینکه بازار جهانی در سال 2017 رویکرد به سمت تولید کنندگانی دارد که تنوع تولیدات خود را در بازار عرضه می کنند، بنابراین فولاد سازان کشورمان چنانچه بخواهند در بازارهای برون مرزی حضور فعالی داشته باشند، باید از حضور تک محصولی صرفه نظر و تنوعی از تولیدات خود را به مشتریان عرضه کنند.

** صادرات در چارچوب برند

جعفری طهرانی صادرات فولاد را در قالب برند در بازارهای بین المللی بسیار مهم خواند و گفت : تجارب صدور زعفران فله کشور به اسپانیا و ترکیه مهم است، زیرا اکنون سهم ایران در این بخش به 15 تا 20 درصد رسیده و آنها جایگاه اول و دوم را در این محصول کشاورزی به دست آورده اند و در بخش فولاد تعریف برند برای حضور در بازار های خارجی به عنوان یک اصل مطرح است .

** رمز حضور در بازارهای خارجی مذاکرات رو در رو

وی اضافه کرد: امروز در جهان بازاریابی در قالب مذاکرات چهره به چهره ( رو در رو ) صورت می گیرد و با ارسال ایمیل در بازارها نمی توان نفوذ کرد، بررسی ها نیز نشان می دهد 80 درصد رمز موفقیت در قالب مذاکرات رو در رو کسب می شود .

** فولاد سازان در عرصه جهانی صاحب قدرت

جعفری طهرانی گفت : امروز چین به عنوان کشور اول فولاد ساز دنیا، ظرفیت 1.1 میلیارد تنی دارد، اما تولید خود را به 800 میلیون تن رسانده است. درعین حال فولاد سازان در اقتصاد جهانی آنقدر اقتدار دارند که هر حرکتی را در جهت منافع خود بخواهند انجام دهند، قادرند آن را اجرایی کنند و امسال که 10 رویداد انتخاباتی در جهان در قالب مختلف ( انتخاب رییس جمهور، الحاق یا جدا سازی از اتحادیه اروپا و …) شکل می گیرد، هر کدام به سهم خود در بازار فولاد می تواند منشا اثر باشد، بنابراین موضوع به دقت باید مورد توجه قرار گیرد.

به گزارش ایرنا، براساس عملکرد تجارت خارجی ایران در بخش معدن و صنایع معدنی، صادرات زنجیره فولاد و محصولات پایین دستی در سال 1395 به رقم 6 میلیون و 697 هزار و 197 تن به ارزش دو میلیارد و 699 میلیون دلار رسید که در مقایسه با سال 1394 از نظر وزن وارزش به ترتیب 49 درصد و 0.3 درصد رشد نشان داد.

منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی

مطالب مشابه
دیدگاه ها