نمایش نوار ابزار

«بِرندسازی»؛ عامل توسعه جهانی معدن

دوشنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۶
ایران با دارا بودن ذخایر بزرگ موادمعدنی که شامل ۶۸ مورد می‌شود، ظرفیت شایسته‌ای برای جایگزینی درآمدهای صادراتی موادمعدنی به جای نفت دارد.
این همان سناریویی است که عربستان سعودی در حال برنامه‌ریزی برای انجام آن است و برای رسیدن به این هدف، نیاز به توجه بیشتر و تمرکز بر فعالیت‌های معدنی مانند اکتشاف، استخراج، تولید، فرآوری سنگ و همچنین صادرات دارد.
در طول یک دهه گذشته ایران متحمل تحریم‌های زیاد و سختی از سوی اروپا و امریکا شد که سبب شده شانس و امیدواری کمتری برای پیگیری این مسئله داشته باشد، اما از آغاز سال گذشته میلادی بسیاری از تحریم‌های تجاری برداشته شد و ایران نه تنها می‌تواند معادن خود را با ماشین‌آلات و فناوری‌هایی با نام تجاری جدید تجهیز کند، بلکه ممکن است شرکت‌های معدنی و سرمایه‌گذاران خارجی به تامین مالی یا سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در معادن ایران تمایل داشته باشند.
ایران باید سهم بخش معدن از تولید ناخالص داخلی را افزایش دهد و آن را از ۱ درصد به ۵ درصد برساند تا تکیه بر درآمدهای نفتی که سهم ۲۳ درصدی در تولید ناخالص داخلی ایران دارد را کاهش دهد.
به عقیده من برای رسیدن به این هدف، ایجاد نام تجاری حرفه‌ای برای موادمعدنی کشور راهگشاست. به این منظور نام تجاری PMP مخفف (Persian Mining Product) به معنای «محصولات معدنی فارسی» برای نخستین بار پیشنهاد شد تا راه‌حلی برای حل این مشکل باشد. البته طبیعی است زمانی که صحبت از برندسازی مواد معدنی ایران به میان می‌آید با دو مشکل جدی مواجه هستیم؛ نخستین مشکل، مقاومت بازار داخلی به عنوان یک بازار کلاسیک و غیرتوسعه یافته است، زیرا بسیاری از معدنکاران حتی تحصیلات آکادمیک و دانشگاهی ندارند و بنابراین بینش لازم برای فعالیت‌های سیستماتیک هم در بین آنها نیست.
در نمایشگاه سالانه ایران‌کان‌مین ۲۰۱۶ (نمایشگاه تخصصی معدنی ایران) که در آذر امسال در نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار شد موضوع برندینگ در صنعت معدن از سوی کارشناسان خبره مطرح شد و من برای نخستین بار به طور حرفه‌ای موضوع ایجاد برندینگ در صنایع معدنی ایران را مطرح و از عنوان برندی به نام (PMP (Persian Mining Product استفاده کردم و معتقد هستم با توسعه این عنوان و استفاده از این برند در اسناد تجاری شامل گواهی مبدا (Certificate of Origin) و فاکتور (Invoice) زمینه توسعه آن در سطح جهان ایجاد خواهد شد که مورد نخست باید با هماهنگی اتاق‌های بازرگانی انجام شود.
استفاده از عنوان Persian به دلیل موضوع تمدید تحریم‌ها از سوی ایالات متحده در ۳ نوامبر ۲۰۱۶ (۱۳ آبان ۱۳۹۵) به مدت ۱۰ سال است که باعث می‌شود نام ایران همچنان در اسناد تجاری و به ویژه اسناد اعتبارات اسنادی ال‌سی (LC) در تحریم باقی بماند و نتوان از آن استفاده کرد. بدیهی است نام Persian از این قاعده مستثناست.
کیوان جعفری‌طهرانی/ رئیس امور بین‌الملل انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن ایران
1
مطالب مشابه
دیدگاه ها