نمایش نوار ابزار

توقف صادرات سنگ آهن ایران تا 4 سال آینده

جمعه ۳ مهر ۱۳۹۴
رویترز به نقل از یکی از مدیران صنعت سنگ آهن کشور خبر داد صادرات سنگ آهن ایران به دلیل قیمت‌های پایین و نیاز صنعت فولاد داخلی به مواد خام بیشتر برای سه برابر کردن تولید تا سال 2025، ممکن است از سال 2019 متوقف شود.

به گزارش ایسنا، کیوان جعفری تهرانی، مدیر امور بین الملل انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن ایران در حاشیه یک کنفرانس صنعتی در شهر کینگدائوی چین به رویترز گفت: صادرات سنگ آهن ایران از 23.6 میلیون تن در سال 2013 ممکن است امسال به 15 تا 16 میلیون تن و تا سال 2017 به کمتر از 10 میلیون تن کاهش پیدا کند و شاید از سال 2019 به بعد صادراتی وجود نداشته باشد.

طبق اطلاعات دفتر آمار بین المللی فولاد، ایران با صادرات 22 میلیون تن سنگ آهن در سال 2014، نهمین صادرکننده بزرگ جهان بود اما صادرات ایران در برابر 754 میلیون تن سنگ آهن که از سوی استرالیا صادر شد، رقم اندکی به شمار می‌رود.

کاهش 60 درصدی قیمت جهانی سنگ آهن در دو سال گذشته، باعث تعطیلی معادن پرهزینه در سراسر جهان از جمله ایران شده و سهم بزرگی از بازار چین را که بزرگترین مصرف کننده این ماده خام فولادسازی در جهان است، نصیب صادرکنندگان کم هزینه استرالیا و برزیل ساخته است.

تحلیلگران در نظرسنجی رویترز با توجه به اینکه دوران اوج مصرف فولاد در چین رو به پایان است، پیش بینی کرده اند سنگ آهن با عیار 62 درصد از قیمت 57 دلار در هر تن کنونی تا دو سال آینده به 50 دلار خواهد رسید.

آمار گمرک چین نشان می‌دهد صادرات سنگ آهن ایران به این کشور در هشت ماه نخست سال 2015 از ژانویه تا اوت تقریبا 50 درصد کاهش داشت و به بیش از هشت میلیون تن رسید.

از سوی دیگر ایران برای افزایش تولید فولاد از 16.3 میلیون تن در سال گذشته به 55 میلیون تن تا سال 2025، به سنگ آهن بیشتری در داخل کشور نیاز دارد.

تهرانی در این باره گفت: تولید هدف گذاری شده فولاد به 159 میلیون تن سنگ آهن در سال نیاز دارد در حالیکه تولید سال گذشته تنها 45 میلیون تن بود.

بر اساس این گزارش، ایران درصدد جذب سرمایه گذاری خارجی به منظور کمک به استخراج میزان بیشتری سنگ آهن است. طبق گزارش سازمان زمین شناسی آمریکا، ذخایر سنگ آهن ایران 2.5 میلیارد تن است که تقریبا سه برابر میزان ذخایر آفریقای جنوبی است که یکی از تولیدکنندگان بزرگ جهان است.

انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن ایران و ایمیدرو ذخایر سنگ آهن ایران را 5.2 میلیارد تن برآورد کرده اند.

در پی امضای توافق هسته ای میان ایران و قدرتهای جهان، انتظار می‌رود برداشته شدن تحریمها علیه تهران تا سال آینده آغاز شود. سرمایه گذاران بین المللی با وجود محتاط ماندن از دورنمای برداشته شدن تحریمها تشویق شده اند. تهرانی در این باره گفت: بیشتر آنها منتظرند ببینند در دوران پساتحریم چه روی خواهد داد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

مطالب مشابه
دیدگاه ها