نمایش نوار ابزار

تحریم‌ها و تاثیر آنها بر موضوع برندینگ

یکشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۶

یکی از موضوعاتی که سبب شده ایران در برندینگ کالای معدنی موفق نباشد، مسئله تحریم‌های ۱۰ سال اخیر است. این تحریم‌ها تاثیر منفی بسیاری بر توسعه تجارت ایران گذاشته و سبب خودداری بسیاری از شرکت‌های خارجی برای عقد قرارداد با ایران به دلیل احتمال اعمال جریمه‌های سنگین امریکا و اتحادیه اروپا شده است.

از زمان وقوع برجام که مرداد ۱۳۹۴ اتفاق افتاد، پیشرفت‌های خوبی برای حضور شرکت‌های سرمایه‌گذار خارجی در ایران شد، حتی شرکت برجسته و سوییسی گلنکور که در زمینه تجارت مواد معدنی و معدنکاری جزو ۱۵ شرکت برتر جهان است، برای حضور در فعالیت‌های اکتشافی و استخراجی و تاسیس کارخانه فرآوری در معدن دولتی سرب و روی مهدی‌آباد اعلام آمادگی کرد که با مشارکت شرکت پیمانکاری مبین (شرکت ایرانی) در این مناقصه برنده شد.

از سوی دیگر شرکت ترافیگورا که مشابه گلنکور یک شرکت معتبر و در زمینه تجارت موادمعدنی و کالاهای فله (کامودیتیز) فعال است به تازگی برای حضور در ایران ابراز علاقه کرده است. ظرف یک سال گذشته صحبت‌ها و نشست‌های متعددی در زمینه حضور شرکت‌های خارجی از کره‌جنوبی، ژاپن و چین تا کشورهای اروپایی برای حضور در صنایع معدنی ایران انجام شده و البته لازم به ذکر است حضور حتمی آنها منوط به برداشت قطعی تحریم‌ها خواهد بود، همچنانکه شاهد هستیم تمدید تحریم‌ها سبب عقب‌نشینی موقتی این شرکت‌ها شده که این خود به ضرر توسعه فعالیت‌های معدنی و تجاری کشور است.

*کیوان جعفری‌طهرانی

رئیس امور بین‌الملل انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن ایران

20150416091240cb-Steel-Industry-Electric-Motors-Industrial-Fan-Blowers-Stiavelli-FTA-2منبع: گسترش صمت

مطالب مشابه
دیدگاه ها