نمایش نوار ابزار

چین چه خوابی برای ترامپ دیده‌است؟

چهارشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۵

طرفداران آمریکا در چین منزوی می‌شوند

یک کارشناس اقتصاد بین‌الملل گفت: چین تمامی تمرکز خود را در سال ٢٠١٧ بر صادرات معطوف و تلویحاً إعلام کرده‌است به هیچ‌وجه اجازه نخواهدداد یوآن در مقابل دلار آمریکا تقویت شود.

تغییرات اقتصاد چین، بر اقتصاد جهان تاثیرگذار است. افزایش یا کاهش نرخ رشد اقتصاد این کشور به معنای افزایش یا کاهش تقاضا برای بسیاری از مواد اولیه، نفت، زغال‌سنگ، فولاد و… است.

به همین خاطر انتشار اخباری درباره کاهش نرخ رشد اقتصادی چین از یک سو و تقابلی که رئیس‌جمهور جدید آمریکا با چین آغاز کرده است از سوی دیگر، نشانه‌های مهمی است مبنی بر اینکه اقتصاد جهان آبستن اتفاقات مهمی است. در چنین شرایطی اقتصاد ایران نیز که پس از لغو تحریم‌ها به شدت در تکاپو است تا به چرخه اقتصاد جهانی بازگردد، از تغییرات پیش‌رو بی‌تاثیر نخواهد بود.

برای بررسی آنچه در چین می‌گذرد به گفت‌و‌گو با کیوان جعفری‌طهرانی کارشناسی اقتصاد بین‌الملل و چین پرداختیم.

جعفری‌طهرانی درباره تغییرات اقتصاد چین گفت:”هر چند رشد اقتصادی چین کاهش یافته است و پیش‌بینی می‌شود در سال ٢٠١٧  به حدود ۶.۵ درصد برسد که کمتر از سال ٢٠١۶ کمتر است ولی از پیش‌بینی‌های قبلی که رشد این کشور را ۶.۳ درصد براورد کرده‌بودند، بیشتر است که خبر بسیار خوبی برای اقتصاد جهان بحساب می‌آید”.

وی افزود:” با این حال روابط چین و آمریکا تاثیر مهمی بر این پیش‌بینی‌ها خواهدداشت. شی جی پینگ رئیس جمهوری چین از هفته گذشته و قبل از تحلیف دونالد ترامپ، خود را برای موضع گیری جدید آمریکا در قبال چین و همچنین پیمان اقیانوس اطلس آماده کرده بود”.

این کارشناس اقتصاد بین‌الملل گفت:”چین تمامی تمرکز خود را در سال ٢٠١٧ بر صادرات معطوف و تلویحاً إعلام کرده‌است به هیچ‌وجه اجازه نخواهدداد یوآن در مقابل دلار آمریکا تقویت شود”.

وی ادامه‌داد:”قرار است در نشست سالانه حزب کمونیست چین تصمیمات راهبردی مهمی در رابطه با آمریکا گرفته شود. برخی از کارشناسان معتقدند قراراست در این نشست، رهبری جمهوری خلق چین بر روی اتحاد بیشتر چین در مقابل ایالات متحده تاکیدکند و نمایندگانی که موضع‌گیری مسالمت‌آمیزتری در قبال آمریکا دارند  یا دنبال‌روی سیاست‌های غرب هستند و درصدد نزدیکی سیاست‌های چین به آمریکا هستند از صحنه سیاست‌گذاری حذف شوند”.

به گفته جعفری‌طهرانی”اگر واقعاً چنین اتفاقی روی دهد تجارت جهانی کالاهای فله و استراتژیک از جمله فولاد، سنگ آهن و مواد معدنی، فلزات پایه و به طور کلی کامودیتیز تغییرات غیرمتعارفی خواهند داشت به طوری که بر خلاف پیش‌بینی‌های قبلی که هر ساله بازار مواد معدنی، فولاد و کالاهای استراتژیک بعد از عید شکوفه‌های چین نزولی بود، در سال جاری احتمال رشد قیمت آنها از نیمه ماه فوریه (أواخر بهمن) تا نیمه ماه مارس (اواخر اسفند) و قبل از نشست سالانه حزب کمونیست چین بسیار محتمل است”.

وی افزود:”امسال تعطیلات عید شکوفه‌های چین که بر اساس تقویم قمری است، زودتر از سال‌های گذشته شروع می‌شود. چین هم اکنون خود را برای جشن بهاره  آماده می‌کند و از ٢٧ ژانویه ( ٨ بهمن) تا ۴ فوریه (١۶ بهمن) تعطیل است البته عید سال نو چینی امسال با رکورد جدیدی در حمل و نقل جاده‌ای یعنی زمینی و ریلی و همچنین هوایی در پرواز داخلی و خارجی روبروست؛ بر اساس اعلام رسمی دولت چین در عید بهاره امسال ٢ میلیارد سفر رفت و برگشت صورت خواهد گرفت که حدود  ۴۵ درصد بیشتر از جمعیت کل کشور چین یعنی حدود یک میلیارد ٣٨٠ میلیون نفر است”.

جعفری‌طهرانی ادامه‌داد:” این افزایش دو پیام مشخص دارد؛ مردم چین در رفاه نسبی بسرمی‌برند به طوری که حدود ۴۵ درصد آنها در تعطیلات سال نو ٢ سفر داخلی و خارجی رفت و برگشت خواهند داشت. جمعیت واقعی چین بیشتر از إعداد رسمی اعلامی توسط دولت چین است و این نظریه که دولت چین همواره از اعلام دقیق جمعیت خود سر باز زده و به عبارتی مخفی کاری کرده، می تواند صحیح باشد. البته نتیجه این اقدام را در نیمه اول دهه ٢٠٢٠ که چین قصد دارد ایالات متحده را پشت سر گذارد و اقتصاد اول دنیا شود، خواهیم دید”.

وی افزود:”این بدان معنی نیست که جمعیت چین در حال حاضر ٢ میلیارد  نفر است بلکه معتقدم که برایند ٢ مؤلفه فوق صحیح است و می‌توان نتیجه گرفت شرایط اقتصادی مردم چین با جمعیت حدود ۱.۵ میلیارد نفری فعلی اینقدر مناسب است که بتوانند به ١ یا ٢ سفر سال نو بروند”.

15

منبع: خبر آنلاین

مطالب مشابه
دیدگاه ها