نمایش نوار ابزار

سنگ‌آهن ایران در انتظار واکنش مثبت بازار

سه شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۴

صادرات محصولات معدنی که با ارزش‌افزوده و سود اقتصادی همراه باشد، مستلزم شرایط خاصی است. نخستین مورد داشتن یک شاخص واقعی برای قیمت است.

سنگ‌آهن ایران که از ۱۴ سال پیش صادرات خود را آغاز کرده تنها شاخص قیمتی آن در سایت «یومتال» که سایتی چینی و ذی نفع است قرار می‌گرفته اما در چند سال گذشته در مذاکراتی که با موسسه متال بولتن که از سابقه طولانی در این بخش برخوردار است، انجام شد و در امسال به نتیجه رسید قیمت سنگ‌آهن روی این سایت قرار گرفت. از ویژگی‌های این موسسه می‌توان به بی‌طرفی و شفاف بودن قیمت‌ها اشاره کرد. در این میان برخی کارشناسان سنگ‌آهنی معتقدند که با ورود قیمت سنگ‌آهن ایران به این سایت باید منتظر واکنش مثبت بازار بود و برخی دیگر از ارزش‌آفرینی بالای آن حتی در امسال خبر داده‌اند.

قیمت‌گذاری صحیح

کیوان جعفری طهرانی، مدیر امور بین‌الملل انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن ایران درباره تاثیرات حاصل از قرارگرفتن قیمت سنگ‌آهن صادراتی با عیار ۶۰درصد ایران روی سایت متال بولتن بر بازار سنگ‌آهن ایران به صمت گفت: ایران همیشه به دنبال یک شاخص برای قیمت‌گذاری درست سنگ‌آهن صادراتی خود بوده و سایت متال بولتن ویژگی‌های لازم برای رسیدن به این هدف را دارد زیرا نرخ سنگ‌آهن ایران در ۱۵ سال گذشته رقمی بین۱۵ تا ۲۰دلار با قیمت سنگ‌آهن استرالیا و برزیل تفاوت داشت. به همین دلیل از ۴ سال گذشته با سایت یومتال بزرگترین شاخص قیمت‌گذاری در چین مذاکراتی انجام دادیم تا قیمت سنگ‌آهن ایران افزایش یابد و در این راه اندکی موفقیت حاصل شده است.

او افزود: یومتال که یک سایت چینی است به وسیله شرکت‌های خریدار سنگ‌آهن برنامه‌ریزی می‌شود.
البته نکته اینجاست که قیمت‌های ارائه شده در یومتال از سنگ‌آهن ایران تا حدودی صحیح بود اما چینی‌ها همان قیمت پایینی که سنگ‌آهن ایران را خریداری می‌کردند به سایت ارائه می‌داند و یومتال نیز بدون تغییر قیمت‌ها را در سایت قرار می‌داد.

طهرانی ادامه داد: ارتباط بین بازرگانان سنگ‌آهن ایران و سایت متال بولتن متفاوت است. به این ترتیب که از سوی انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن ایران نرخ تعدادی از معامله‌های بالا در اختیار سایت گذاشته و مشخص شد که به جز چند معامله که با نرخ‌های بالا انجام می‌شده مابقی محموله‌ها با قیمت عادی معامله می‌شود. اما سایت یومتال بیشتر روی محموله‌هایی که با قیمت عادی به فروش می‌رسید تمرکز کرده و آنها را ثبت کرده و باعث تبدیل شدن به معیار برای نرخ سنگ‌آهن ایران شده بود.

وی درباره سایت متال بولتن گفت: این سایت پذیرفته قیمت چندین محموله که در طول هفته با قیمت واقعی به خریداران چینی فروخته می‌شود را ارائه و رونوشتی از قراردادها را به سایت داده شود. اما برخی از صادرکنندگان به دلیل حریم خصوصی که برای معاملات خود قائل هستند، حاضر به ارائه قرارداد نشدند. بنابراین انجمن تصمیم گرفت تا نرخ معاملات را براساس اطلاعاتی که از سوی طرف ایرانی ارائه شده بود در اختیار متال بولتن قرار دهد.

طهرانی به آثار قرارگرفتن شاخص قیمت سنگ‌آهن صادراتی ایران بر سایت متال بولتن اشاره کرد و افزود: بازخورد این اتفاق را باید در آینده دید زیرا ممکن است شاهد اعتراض و مقاومت برای این قیمت‌ها از سوی خریداران سنگ‌آهن باشیم. در واقع مرجع قرار دادن نرخ سنگ‌آهن صادراتی ایران که از سوی متال بولتن اعلام می‌شود، بازخوردهای متفاوتی خواهد داشت.

مقاومت بازار در برابر افزایش قیمت

طهرانی براین‌باور است که انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن ایران برای پیشبرد اهداف و افزایش قیمت سنگ‌آهن خود، به همکاری صادرکنندگان سنگ‌آهن نیازمند است زیرا قیمت‌هایی که متال بولتن ارائه می‌کند قیمت‌های واقعی است و در مقابل این موضوع خریداران در ابتدا نسبت به پذیرش آن مقاومت خواهند کرد.

او به برنامه‌های متال بولتن اشاره کرد و گفت: سایت متال بولتن نیز قیمت سنگ‌آهن را تنها یکبار در هفته یعنی چهارشنبه‌ها و تنها برای یک عیار مشخص یعنی ۶۰درصد به روز خواهد کرد. امید است که بتوان متال بولتن را قانع کرد تا مانند دیگر سایت‌ها همچون یومتال قیمت را روزانه و همچنین عیارهای ۵۵درصد به بالا را نیز ارائه کند. زیرا همانگونه که گفته شد متال بولتن تنها یک عیار یعنی ۶۰درصد را پوشش می‌دهد اما دیگر سایت‌ها قیمت سنگ‌آهن ۵۲درصد به بالا برای هماتیت و مگنتیت را ارائه می‌کنند. یعنی زمانی که قیمت سنگ‌آهن ایران روی سایت قرار می‌گیرد حدود ۲۰ قیمت برای سنگ‌آهن ایران از عیار ۵۲درصد تا ۶۲درصد وجود دارد. یعنی ۱۰قیمت برای سنگ‌آهن هماتیت و ۱۰قیمت نیز برای مگنتیت.

طهرانی معتقد است تعیین قیمت به شکل هفتگی به دلیل بالا بودن نوسانات بالای نرخ سنگ‌آهن مناسب نیست. بنابراین باید سایت متال بولتن را مجاب کرد تا قیمت را به صورت روزانه در سایت قرار داد و طیف قیمتی را توسعه دهد. زیرا با نوسانات شدید که به شکل روزانه همچون نرخ ارز تغییر می‌کند قیمت برای همان روز مشخص می‌شود و در صورت کاهش یا افزایش قیمت نمی‌توان خریدار خارجی را برای خرید محصول با قیمت هفته گذشته متقاعد کرد.

وی تصریح کرد: متال بولتن سایت بسیار معروفی است و در سراسر اروپا و همچنین امریکای شمالی و جنوبی و حتی استرالیا بسیار معتبر بوده و قدمت آن از سایت‌های چینی بیشتر است. اما مشکلی که برای ایران درباره صادرات سنگ‌آهن وجود دارد این است که دیگر صادرکنندگان سنگ‌آهن جهان همچون افریقای جنوبی، استرالیا و برزیل با اینکه حدود ۸۰درصد از صادرات آنها به کشور چین است اما به دیگر نقاط جهان مانند ژاپن، کره‌جنوبی، فرانسه و… نیز صادرات دارند و مبنای فروش آنها نرخ متال بولتن خواهد بود و می‌توانند چین را مجبور کنند تا این نرخ‌ها را قبول کند. اما ایران در طول ۱۴سال گذشته که صادرات سنگ‌آهن را آغاز کرده و تنها بازار صادراتی آن چین بوده مجبور به قبول قیمت‌های ارائه شده از سوی چینی‌ها برای سنگ‌آهن شده است بنابراین باید آنها را مجاب کرده و منتظر بازخورد بازار بود.

طهرانی گفت: یکی از امتیازاتی که سایت متال بولتن برای سنگ‌آهن ایران دارد این است که قیمت محصولات ایرانی را تنها بین ۲ تا ۳ دلار کمتر از سنگ‌آهن استرالیا ارزشگذاری می‌کند و این در حالی است که سایت یومتال تفاوت قیمت سنگ‌آهن ایرانی از استرالیایی را ۱۲ دلار در نظر می‌گیرد. بنابراین اگر سنگ‌آهن ایران با نرخ متال بولتن فروخته شود در نتیجه زمانی که قیمت سنگ‌آهن استرالیا افزایش می‌یابد، سنگ‌آهن ایران نیز با فاصله ۳دلاری از آن افزایش خواهد یافت.

او اظهار کرد: در صورتی ایران به موفقیت خواهد رسید که صادرکنندگان ایرانی با نظر و عقیده انجمن سنگ‌آهن ایران همراه شوند. در این راه ممکن است تا مدتی حتی صادرات سنگ‌آهن کشور کاهش پیدا کند زیرا نرخ سنگ‌آهن که تاکنون پایین بوده به یکباره مقداری افزایش پیدا می‌کند و صادرکنندگان تصمیم می‌گیرند که آن را با قیمت بالاتر به فروش برسانند. ممکن است خریداران در برابر این افزایش قیمت مقاومت کنند اما با گذر زمان، بازار به تعادل رسیده و به نتیجه مطلوب خواهیم رسید.

به طور معمول بعد از تعطیلی بازار سنگ‌آهن چین شاهد افزایش قیمت خواهیم بود و انتظار می‌رود که در ۲ ماه آینده این موضوع تحقق یابد. البته روند جدید برای فروش سنگ‌آهن مستلزم گذر زمان و بازخورد بازار است.

او بر این امر اعتقاد دارد که فروشندگان سنگ‌آهن تا حد امکان با انجمن همکاری لازم را انجام دهند تا محصولات خود را با قیمت واقعی و فاصله ۳دلاری با استرالیا به فروش برسانند.

124

مطالب مشابه
دیدگاه ها