نمایش نوار ابزار

برندینگ، همپای صادرات مواد معدنی با ارزش افزوده بالاتر

چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶

یکی دیگر از مباحثی که در عرصه برندینگ ارزش پیدا می‌کند، صادرات مواد معدنی با ارزش افزوده بالاتر و به عبارت دیگر صادرات مواد بالادستی است تا هم نیروی کار ایرانی در این امر دخیل شود و به اشتغال‌آفرینی بینجامد و هم محصول ایرانی در عرصه صادرات قدرتمندتر عمل کند.

در همین راستا مقام معظم رهبری نیز بر جلوگیری از صادرات موادمعدنی خام تاکید کردند که البته منظور از خام، محصولات غیرفرآوری‌شده با ارزش افزوده پایین‌تر است.

عنوان PMP به عنوان برندی که برای نخستین بار به عنوان یک نام تجاری برای مواد معدنی و مخفف «محصولات معدنی فارسی» پیشنهاد شده می‌تواند تمامی این مباحث را به خوبی برآورده کند بنابراین هر دو بخش خصوصی و دولتی ایران باید در جهت‌گیری و رسیدن به این مهم گام بردارند و بدانند که از جمعیت ۸۰ میلیون نفری، در دوران رونق و اوج تولید و صادرات مواد معدنی از این محل بیش از یک و نیم میلیون نفر به طور مستقیم و غیرمستقیم درآمدزایی می‌کنند.

شاید نسبت به صنعت نفت، افراد کمتری در بخش معدن مشغول باشند، اما معدن بیشتر از نفت با مردم در ارتباط است و چنانچه صادراتی اتفاق بیفتد این پول به طور مستقیم به مردم تزریق می‌شود نه اینکه به‌دست دولت بیاید و در نتیجه چرخه اقتصاد کشور را به طور مستقیم به گردش درآورد.

* کیوان جعفری طهرانی

* مدیر امور بین‌الملل انجمن سنگ‌آهن ایران

1

منبع: روزنامه گسترش صمت

مطالب مشابه
دیدگاه ها