نمایش نوار ابزار

انتظار شکست شیشه عمر رکود معدنی در اسفند

شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۴

سال 2016 میلادی آغاز شد و بازارهای معدنی به خواب زمستانی فرو رفتند؛ خوابی که البته ممکن است کوتاه باشد. برخی کارشناسان انتظار دارند که سال جدید سال رونق برخی از فلزات و محصولات معدنی جهان باشد. با این حال، تا اتمام تعطیلات سال نو میلادی و جان گرفتن مبادلات در بازارهای جهانی باید صبر کرد و دید که چه اتفاقی خواهد افتاد.

البته بسیاری از کارشناسان، زمان مشخص شدن وضعیت بازارهای معدنی را اتمام تعطیلات سال نو چین را می‌دانند و نه تعطیلات سال نو میلادی.

در هر صورت، روزهای پایانی سال نو، تغییرات متفاوتی در بازارهای جهانی فلزات و محصولات معدنی مشاهده شد. بازار سهام امریکا در روز دوشنبه گذشته، با کاهش کوچک در ارزش سهام شرکت‌های معدنی خود به کار پایان داد. در آن روز، نفت هم به دلیل چشم‌انداز افزایشی صادرات ایران پس از تحریم‌ها، کاهش یافت و حتی بنابر تحلیل برخی از پایگاه‌های خبری، دلیل اصلی افت قیمت سهام شرکت‌های معدنی به‌شمار می‌آمد.

اتمام تلخ ۲۰۱۵ میلادی برای شرکت‌های معدنی

به گزارش بخش خبری «یاهو» شرکت‌های معدنی با کاهش اندک اخیر، سال 2015 میلادی را در کف قیمتی خود به پایان بردند. «فریپورت مک‌موران» یکی از شرکت‌هایی بود که ضرر 9.5 درصدی دیگری را در ارزش سهام خود تحمل کرد. کاهش ارزش این شرکت به دنبال انتشار این خبر بود که جیمز مافت، مدیرعامل و یکی از بنیانگذاران این شرکت از مقام خود برکنار می‌شوند. دیگر شرکت‌های معدنی هم در اوضاع بی‌رونق خود به سر می‌بردند و انتظار سال جدید را می‌کشند.
روز سه‌شنبه هم با وجود رونق بازارهای جهانی و بورس، باز هم شرکت‌های معدنی متحمل فشار بیشتر شدند. به گزارش پایگاه خبری بورس «نزدک» امریکا، در این روز سهام شرکت «آنجلو امریکن» 7 درصد سقوط کرد، «آرسلورمتال» 2.7 افت ارزش را تجربه کرد و «ریوتینتو» هم تا 2.3 کاهش داشت.

اوضاع بازار فلزات

قیمت فلزات در روز آخر سال 2015 میلادی، تفاوت‌های بسیاری با یکدیگر داشتند. به گزارش «رویترز» مس، سال را با 0.1 درصد افزایش و قیمت 4735 دلار در هر تن به پایان رساند در حالی که قیمت کنونی آن، 25 درصد پایین‌تر از قیمت سال گذشته آن است. این وضعیت نشان می‌دهد که هنوز انتظار افزایش عرضه در فلز مورد استفاده در ساخت‌وساز و انتقال برق، وجود دارد.

یک تاجر مس می‌گوید: «برای افزایش قیمت مس باید مشاهده کنیم که تقاضای چین در سال جدید افزایش یافته است. با این حال، چنین اتفاقی را نمی‌توان تا پس از تعطیلات سال نو چینی (در فوریه) شاهد بود. » در صورتی که چنین اتفاقی نیفتد، معدنکاران جهان باید تولید مس خود را کاهش دهند تا تعادل به بازار آن بازگردد. مس در هفته گذشته، کمترین رکورد قیمتی خود را در ۶ و نیم سال گذشته ثبت کرده بود.

با این حال، انتظار قیمت‌های آینده برای دیگر فلزات تفاوت‌هایی دارد. در 30 دسامبر 2015، قیمت سرب و روی رشد کرد. سرب بالاترین رکورد ۲ ماه اخیر خود را شکست و روی بالاترین قیمت یک ماه گذشته خود را. این بهبود قیمت نشان از نگرش و انتظار فعالان بازار دارد. مشتریان این فلزات انتظار دارند که در ماه‌های پیش‌رو شاهد کمبود عرضه در بازارها و افزایش قیمت‌های آن باشند. این ۲ فلز، به طور کلی تنها محصولات معدنی بودند که سال گذشته را با امید به آینده به اتمام رساندند.

در سوی دیگر بازار، قیمت آلومینیوم با 0.5 درصد افت به 1528 دلار در هر تن رسید، نیکل 0.6 درصد از ارزش خود را از دست داد تا 8700 دلار برسد و قلع با کاهش 0.3 درصد مواجه شد و سال گذشته را با 14650 به پایان رساند. بازار دیگر فلزات هم در رکود قبلی خود باقی ماندند تا هیچ نشانی از تغییر نگرش خریداران آنها و امید به آینده مشاهده نشود.

خواب بازارها تا نیمه اسفند ماه

در این‌باره مشاور بین‌الملل خانه اقتصاد ایران در گفت‌وگو با صمت عنوان کرد: بازار سنگ‌آهن در همین وضعیت و قیمت کنونی خود باقی می‌ماند و تا پس از عید شکوفه‌های چین (7 تا 13 فوریه ؛ 18 تا 24 بهمن) نمی‌توان انتظار تغییر قابل توجهی در آن داشت. به طور کلی، تا آن زمان نمی‌توان منتظر رونق بازار هیچ کدام از فلزات و محصولات معدنی را داشت. کیوان جعفری طهرانی گفت: دلیل این امر شروع سفرهای چین از یک هفته پیش از عید شکوفه‌ها و جشن سال نوی آنها است. در حال حاضر، هنوز سیستم حمل‌ونقل و ریلی جوابگوی جمعیت بسیار زیاد چین نیست و سفرها زودتر شروع می‌شود.

وی افزود: از روز نخست ژانویه تا سوم آن، بازارهای جهانی به طور کامل تعطیل هستند و از هفتم فوریه هم جشن شکوفه‌های چین آغاز می‌شود. در این یک ماه ابتدایی سال نمی‌توان انتظار تغییر چندانی در بازار فلزات و محصولات معدنی داشت که دلیل آن هم فصل سرد سال است و پس از آن هم تعطیلات چین شروع می‌شود. در حال حاضر و در فصل زمستان، ساخت‌وساز چندانی وجود ندارد و نمی‌توان انتظار افزایش قیمت محصولات معدنی را داشت.

به گفته رییس امور بین‌الملل انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن ایران، البته در سال جاری، زمستان چندانی سردی در چین وجود ندارد و توقف کامل ساخت‌وسازها را شاهد نیستیم ولی به دلیل آلودگی هوا، فعالیت بسیاری از کارخانه‌ها تحت کنترل قرار گرفته و تقاضای قابل‌توجهی برای سنگ‌آهن و دیگر محصولات معدنی وجود ندارد.

جعفری طهرانی اظهار کرد: در هر صورت با اتمام تعطیلات در چین و شروع فعالیت‌های اقتصادی، انتظار می‌رود که تا اوایل اسفند یا حتی نیمه آن، به‌تدریج قیمت محصولات معدنی افزایش یابد. به عنوان مثال به احتمال زیاد سنگ‌آهن ۴۵ دلار در هر تن افزایش قیمت را تجربه خواهد کرد. افزایش قیمت بیش از ۵ دلاری و رسیدن آن به سطوح بالاتر از ۴۵ دلار هم با توجه به شرایط خاص و ایجاد اثر روانی در بازار امکان‌پذیر است. به عنوان مثال در صورتی که برخی از کارخانه‌های فولادسازی چین را از رده خارج کنند، قیمت فولاد و در پی آن سنگ‌آهن روند نزولی به خود خواهند گرفت.

وی در پایان اینگونه نتیجه‌گیری کرد که رکود موقت در بازارهای معدنی ادامه‌دار تا نیمه اسفند در تمام فلزات و محصولات معدنی به جز طلا و نقره مشاهده خواهد شد. طلا و نقره از متغیرهای بین‌المللی و داخلی بسیاری اثر می‌پذیرند اما برای سایر فلزات، چین نقش تعیین‌کننده‌ای ایفا می‌کند. این کشور به دلیل تقاضای بسیار زیاد خود، سرنوشت قیمت‌ها را در اختیار خود گرفته و برای پی بردن به آینده بازارهای معدنی باید ابتدا به وضعیت بازار و جامعه چین توجه کرد.

2

منبع: روزنامه گسترش صمت

مطالب مشابه
دیدگاه ها