نمایش نوار ابزار

صادرات کنسانتره در نیمه اول و آهن اسفنجی در سال آینده بدون هیچگونه محدودیتی ادامه می یابد

چهارشنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۶

براساس گزارش نماینده معدن نیوز در کنفرانس سنگ آهن ۲۰۱۸ متال اکسپرت که در پکن در حال برگزاری است موضوع سخنرانی کیوان جعفری طهرانی ” به روز رسانی در مورد مسائل مهم در زنجیره ارزش سنگ آهن ایران” است.

سه موضوعی که جعفری طهرانی، کارشناس امور بین الملل سنگ آهن و فولاد به آن پرداخته شامل آنالیز زنجیره ارزش فولاد ایران، پیش بینی آینده زنجیره ارزش سنگ آهن و فولاد ایران و مسائل بحرانی در زنجیره ارزش سنگ آهن ایران است.

وی در بخش اول سخنرانی خود اشاره ای به تولیدات در زنجیره ارزش فولاد ایران داشت و با استناد بر آمار ایمیدرو و انجمن جهانی فولاد تولید در سال ۲۰۱۷ را چنین تشریح کرد: تولید کنسانتره سنگ آهن با رشد ۱۸.۶ درصدی ۳۳.۸ میلیون تن، گندله با رشد ۲۱ درصد ۲۸.۲ میلیون تن، آهن اسفنجی با ۲۸.۴ درصدی ۲۰.۵۴ میلیون تن، فولاد خام با رشد ۲۱.۲ درصدی ۲۱.۷ میلیون تن و تولید محصولات فولادی با افت ۱۳.۶ درصدی ۱۱.۴ میلیون تن بودند.

وی با اشاره به آمار تجارت فولاد ایران گفت: ایران تا سال ۲۰۱۵ همچنان به عنوان یک واردکننده فولاد شناخته می شد اما از سال ۲۰۱۶ این روند معکوس شد و صادرات از واردات پیشی گرفت تا آنجا که در سال ۲۰۱۷ حجم صادرات فولاد ایران به ۷ میلیون و ۳۵۰ هزار تن رسید.

جعفری طهرانی حجم صادرات سنگ آهن ایران را در سال ۲۰۱۷ بالغ بر ۲۲.۵ میلیون تن خواند و افزود: از این حجم ۵.۴ میلیون تن سهم بخش خصوصی است. این درحالی است که در سال ۲۰۱۶ صادرات سنگ آهن ۱۶ میلیون تن و سهم بخش خصوصی ۴ میلیون تن بود.

 وی گفت: چین همچنان اولین مقصد صادرات سنگ آهن ایران است و در سال ۲۰۱۷ حدود ۲۱ میلیون و ۵۱۱ هزار تن از این محصول به چین صادرات شده بود.

 این کارشناس امور بین الملل فولاد و سنگ آهن تقاضای فولاد ایران (محصولات نهایی فولاد) را در سال ۲۰۱۷ بالغ بر ۲۰ میلیون تن اعلام کرد و ادامه داد: پیش بینی می شود تقاضای محصولات نهایی فولاد کشور در سال جاری میلادی به ۲۱ میلیون تن برسد.

 وی در تحلیل شرایط زنجیره ارزش فولاد و سنگ آهن ایران گفت: ۱۰ موضوع شامل تامین کالا و تقاضا، چرخه حیات ذخایر و معادن، لجستیک، آنالیز زنجیره ارزش موادمعدنی، قانون معادن، زیرساخت های آب و برق، مالیات در بخش معادن، بهره مندی از سیاست ها و استراتژی ها، انتظارات بخش خصوصی درمقابل بخش عمومی و صنایع بالادست و پایین دست در زنجیره ارزش فولاد بایستی مد نظر قرار بگیرد.

 جعفری طهرانی در نهایت نیز موضوعات را چنین جمع بندی کرد: ایران قصد دارد تا سال آینده تعرفه صادرات سنگ آهن دانه بندی لامپ و فاین را اعمال کند تا این منابع به طور عمده در بازار داخل به مصرف برسد. بیشتر معدنکاران بخش خصوصی و دولتی مخالف وضع عوارض صادراتی توسط مقامات دولتی هستند. میزان دقیق عوارض صادرات هنوز مشخص نیست اما انتظار می رود بیشتر از ۱۵ درصد نباشد. صادرات سنگ آهن ایران در سال ۲۰۱۷ با ۴۷ درصد رشد همراه بود. در صورت تحمیل عوارض صادرات انتظار می رود صادرات سنگ آهن ایران در سال ۲۰۱۸ به میزان قابل توجهی کاهش یابد. در سال ۲۰۱۷ عوارض صادرات گندله ۱۵ درصد بود و انتظار می رود همین روند در سال آینده هم تداوم یابد. ایران به دنبال خودکفایی در گندله است تا به کاهش واردات نزدیک شود و کاهش واردات دو سال گذشته نشان داده که تولید و مصرف داخلی تسهیل شده است. کنسانتره و آهن اسفنجی در سال ۲۰۱۷ هیچگونه عوارضی نداشتند و انتظار می رود که صادرات آنها بدون هیچ گونه محدودیتی در سال آینده ادامه یابد.

منبع: معدن نیوز

مطالب مشابه
دیدگاه ها