نمایش نوار ابزار

جعفری طهرانی مصاحبه با “رویترز”  را تکذیب کرد

شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۶

در راستای انتشار خبری از سوی سایت بورس پرس که به نقل از رویترز تحت عنوان “عوارض صادرات سنگ آهن منتفی شد/ احتمال حذف عوارض گندله” که ترجمه خبر این رسانه از زبان کیوان جعفری طهرانی، کارشناس بین المللی بخش معدن و صنایع معدنی می باشد، وی از اساس این مصاحبه را تکذیب کرد و اعلام کرد چنین مصاحبه ای با سایت رویترز نداشته است.

وی گفت: مصاحبه منتصب به اینجانب که در سایت رویترز منتشر شده از اساس تکذیب است و بنده هیچ گونه مصاحبه ای با این رسانه نداشته ام.

وی در این تکذیبیه آورده: چندی پیش این مطالب را با عرشیا سیبیا تحلیلگر گروه CRU مطرح کردم اما نه به این صورت و ایشان بدون اجازه و با دست بردن در مطالب، این موارد را به رویترز منتقل کرد. در صحبت های خود به این نکته اشاره کردم که قطعا معادن بخش خصوصی و دولتی نسبت به وضع عوارض صادراتی بر روی سنگ آهن خوشحال نیستند و چنانچه این موضوع به واقعیت بپوندند علاوه بر تعطیلی بخشی از معادن کشور، سبب می شود صنایع بالادستی هم در تامین مواد اولیه خود با مشکل مواجه شوند. همچنبن باید شاهد افت صادرات سنگ آهن ایران به چین باشیم چون هدف اصلی صادرات سنگ آهن ایران، چین است و این درحالی است که ایران در این شرایط به صادرات هر گونه کالایی ازجمله سنگ آهن نیاز دارد.

این درحالی است که من به موسسه CRU اعلام کرده بودم همچون هر سال در اواخر سال و حدود اوایل ژانویه بحث عوارض صادرات سنگ آهن دانه بندی توسط معاون وزیر مطرح می گردد درحالی که با مخالفت های زیادی چه از طرف بخش خصوصی و چه دولتی مواجه می شود اما باید دید دولت چه سیاستی بعد از جلسات با بخش خصوصی و تشکل ها اتخاذ خواهد کرد.

در این صحبت ها همچنین اشاره شد که مانند سال های قبل همچنان عوارض صادرات گندله وجود دارد و احتمال اینکه این عوارض سال آینده هم وجود داشته باشد و تداوم یابد هست تا زمانی که مواد اولیه و نیاز داخلی تامین شود. البته با روندی که پیش می رود و پروژه هایی که افتتاح شده و در سال جاری میلادی هم پیش بینی می‌گردد افتتاح شود ایران در تولید گندله خودکفا خواهد شد. همین طرح ها سبب شد واردات گندله در سال 2017 به صورت محدود از هند به ایران انجام شود و رقم آن از سال 2016 نیز کمتر بود. پیش بینی می‌گردد امسال هم این روند کاهشی وجود داشته باشد.

گفتنی است، بورس پرس در تاریخ 6 بهمن ماه 96 مصاحبه ای را برگرفته از سایت رویترز با نام “عوارض صادرات سنگ آهن منتفی شد/ احتمال حذف عوارض گندله” منتشر کرد که در آن به نقل از کیوان جعفری طهرانی گفته شده بود: ایران قصد داشت روی صادرات سنگ آهن فراوری نشده یا فاین از ماه جاری تعرفه بگذارد اما این برنامه از ۱۰ مارس کنار گذاشته شد.هیچ نوع تعرفه‌ای روی صادرات سنگ آهن ایران چه لامپ چه فاین وجود ندارد و مخالفت اروپا هم در این تغییر سیاست نقش مهمی داشته است.

در این مطلب همچنین آمده: ایران فهمید اگر روی صادرات سنگ آهن تعرفه بگذارد شانس صادرات فولاد به اروپا را از دست خواهد داد. همچنین پیش‌بینی کرد تعرفه فعلی ۱۵ درصدی روی صادرات گندله نیز برچیده خواهد شد. ایران قصد دارد از ماه آوریل ماهانه بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار تن گندله عمدتا به چین صادر کند.

دیدگاه ها