نمایش نوار ابزار

جعفری طهرانی با استقبال از اقدام ایمیدرو؛ عرضه های سنگ آهن در بورس کالا ادامه یابد/ حمایت از صنایع با واقعی شدن قیمت ها

چهارشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۹

کیوان جعفری طهرانی کارشناس ارشد بین المللی بازارهای کالایی عرضه سنگ آهن در بورس کالا که برای نخستین بار در تالار حراج باز اتفاق افتاد را رویداد بسیار مثبتی برای این صنعت خواند و گفت: در این عرضه ها که به صورت Open Auction انجام می شود، خریداران واقعی تر قابلیت رقابت با یکدیگر را پیدا می کنند.

جعفری طهرانی در گفت و گو با «کالاخبر» افزود: زمانی که مزایده ها در قالب پاکت های در بسته انجام می شود، امکان رقابت مجدد وجود نداشته و درنتیجه قیمت واقعی کشف نخواهد شد. البته انتظار این نیست که در مزایده اول یا دوم، قیمت ها به سرعت به نرخ های واقعی نزدیک شود چون اگرچه تقاضا برای سنگ آهن و کنسانتره از سوی فولادسازان وجود دارد اما این تقاضا هنوز به نقطه بحرانی خود نرسیده است. از این رو هر چه زمان می گذرد رقابت و قیمت ها واقعی تر می شود.

او اظهار داشت: باید از این اقدام ایمیدرو استقبال کرد و به عقیده بنده، روند عرضه ها باید تداوم یابد به صورتی که طی چند ماه آینده قیمت ها واقعی تر از گذشته شوند.

وی تصریح کرد: البته نمی توان انتظار داشت قیمت ها به محدوده نرخ های جهانی نزدیک شود چون قیمت های فروش داخلی هنوز براساس بخشنامه های موجود تعیین می شوند اما می توان توقع داشت که نرخ ها درصدی بالاتر از قیمت های مصوب در بخشنامه ها باشد و به نرخ واقعی نزدیک تر شوند. برای مثال ضریب ۱۶ تا ۱۸ درصدی فعلی برای قیمت کنسانتره با در نظر گرفتن نوسان محدودی ارزیابی می شود که در بازار آزاد هم سنگ آهن عیار پایین تر بر این مبنای قیمتی مورد دادوستد قرار می گیرد.

این کارشناس ارشد بین المللی بازارهای کالایی ادامه داد: تا زمانی که شاهد قیمت گذاری دستوری باشیم و چنین شاخص ها و ضرایبی در بازار وجود داشته باشد قطعا رسیدن به ضرایب واقعی تر براساس نرخ های جهانی، زمان بر خواهد بود؛ اما در شروع این دست اقدامات در راستای واقعی سازی قیمت ها و کنار رفتن رویکرد دستوری از اقتصاد بسیار مطلوب ارزیابی می شود.

منبع: کالاخبر

دیدگاه ها