نمایش نوار ابزار

«جهان‌صنعت» در پی تحریم آلومینیوم روسیه بررسی کرد؛ وضعیت پایدار آلومینیوم

پنجشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۳

در حالی که عده‌ای باور دارند تحریم آلومینیوم روسیه از طرف اتحادیه اروپا ممکن است به‌طور جدی بر صنعت انرژی تاثیرگذار باشد اما کارشناسان مطرح می‌کنند که آلومینیوم بین فلزات پایه وضعیت بسیار پایداری داشته است. تا جایی که در دو ماه گذشته روند کاهشی شدیدی روی این فلز دیده نشده است.

در واقع روند قیمتی هر فلزی را می‌توان از خواستگاه خاص آن متوجه شد بنابراین وقتی تقاضا بالا و عرضه کم باشد همیشه قیمت‌ها پایدار و رو به بالا خواهند بود و حالا در مورد آلومینیوم نیز شرایط به این ‌گونه است. به این ترتیب می‌توان گفت که این فلز در بازار جهانی تقاضای مورد توجهی دارد و روندی پایدار را طی می‌کند.
این فلز در خودروهای الکتریکی به‌ کار می‌رود تا وزن آنها را کاهش دهد. بسیاری از شرکت‌های خودروساز اروپایی نظیر مرسدس، پورشه و بی‌ام‌دبلیو، به‌ دنبال سرمایه‌گذاری بر تولید آلومینیوم با ردپای کربنی پایین هستند. علاوه بر صنعت خودروسازی، آلومینیوم در صنایع تجدیدپذیر نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد و این فلز در تولید کابل‌های انتقال نیرو کاربرد دارد.

بیشتر شرکت‌های تولیدکننده به‌ دنبال تولید آلومینیوم سبز هستند اما هنوز نیمی از آلومینیوم تولید شده در جهان از طریق سوخت زغال‌سنگ تامین می‌شود. آلومینیوم روسیه رقیب بزرگی برای صنعت آلومینیوم جهان است چراکه از هیدرو انرژی رودخانه‌های سیبری برای تامین انرژی خود استفاده می‌کند. ردپای کربنی این آلومینیوم ۷۰ درصد کمتر از متوسط کربن تولید شده در حالت عادی است.

آلومینیوم جزو فلزات پایدار

کیوان جعفری‌طهرانی کارشناس ارشد بازارهای جهانی به «جهان‌صنعت» گفت: این روزها همه بازار مس را چک می‌کنیم که در دو ماه گذشته و از فوریه افزایش قیمت داشت و به نزدیک ۱۰هزار دلار رسید. این در حالی است که آلومینیوم بین فلزات پایه وضعیت بسیار پایداری داشته است. شاید افزایش قیمتش در حد مس نبوده ولی جزو محدود فلزات پایه بوده که در دو ماه گذشته روند کاهشی شدیدی روی این فلز ندیده‌ایم.

او تاکید کرد: این فلز در بازار جهانی تقاضای مورد توجهی داشته و پایدار است. در واقع روند قیمتی هر فلز را می‌توان از خواستگاه خاص آن به دست آورد. وقتی تقاضا بالا و عرضه کم باشد همیشه قیمت‌ها پایدار و رو به بالا خواهند بود. در مورد آلومینیوم نیز همین‌طور است.

روند قیمت آلومینیوم در یک ماه گذشته

براساس آخرین آمارها در هفته پیش آلومینیوم در ماه مارس قیمتی بین ۲۲۰۰ تا ۲۳۰۰دلار داشته است تا اینکه در ۲۷مارس با جهش ۱۵۵دلاری به حدود ۲۴۶۰دلار رسید. پس از آن در ۱۱آوریل با جهش ۲۱۵دلاری از ۲۴۵۴دلار به ۵/۲۶۷۰دلار رسید. هفته گذشته قیمت آلومینیوم در بورس فلزات شانگهای ۲هزار و ۷۹۷دلار بوده است. قیمت آلومینیوم در هفته گذشته و نمودار آن در بورس فلزات لندن را ملاحظه می‌کنیم.

مقایسه قیمت آلومینیوم در بورس فلزات لندن (ال‌ام‌ای) به رنگ قرمز و بورس فلزات شانگهای (اس‌ام‌ام) به رنگ آبی نمایش داده شده است. براساس آخرین تحلیل‌ها قیمت یک ماه گذشته آلومینیوم در بورس فلزات لندن (ال‌ام‌ای‌) مشخص شده و قیمت آلومینیوم در بورس فلزات شانگهای نیز آمده است. نمودار دیگر قیمت بورس فلزات لندن (‌ال‌ام‌ای) و بورس فلزات شانگهای (اس‌ام‌ام‌) را نشان می‌دهد.

کاهش صادرات آلومینیوم

از پایان سال گذشته، اتحادیه اروپا محدودیت‌هایی برای تولید صنعتی فلزات قرار داده و سال‌هاست که روسیه به‌ عنوان بزرگ‌ترین تامین‌کننده انرژی به اروپا عمل کرده است. سال گذشته با اعمال تعرفه مالیاتی بر صنعت آلومینیوم روسیه، صادرات این کشور کاهش یافت، با این وجود هنوز ۵۰۰هزار تن آلومینیوم از روسیه به اروپا صادر می‌شود که ۸درصد از نیاز اروپا را تامین می‌کند. در حال‌ حاضر شرایط در بازار آلومینیوم اروپا بسیار پیچیده شده است. طی چند سال گذشته، بیش از ۵۰درصد از ظرفیت آلومینیوم اولیه اروپا تعطیل شد که علت آن افزایش قیمت برق بوده است. الکتریسیته به‌ عنوان سرمنشأ تولید آلومینیوم، تعیین‌کننده قیمت این فلز است. تولید‌کنندگان اروپایی که از انرژی هیدروالکتریک جهت تولید آلومینیوم استفاده می‌کنند، نمی‌توانند حجم تولید خود را به اندازه‌ای برسانند که آن را جایگزین آلومینیوم روسیه کنند.در نبود فلز روسیه، مشتریان اروپایی آلومینیوم مورد نیاز خود را از فروشندگان خاورمیانه تامین خواهند کرد که از جمله‌ می‌توان به امارات‌ متحده‌ عربی، عمان و سایر کشورها اشاره کرد. شایان ذکر است آلومینیوم تامین شده از این منطقه، ردپای کربنی بالا و همچنین هزینه حمل‌ونقل سنگینی از دریای سرخ دارد.

تحریم روسیه نه‌‌تنها برای این کشور عواقب منفی خواهد داشت بلکه روند عملکرد اتحادیه اروپا را نیز تحت‌ تاثیر قرار خواهد داد. اتحادیه اروپا مجبور است برای جایگزین‌سازی فلز روسیه، فلز مورد نیاز خود را از خاورمیانه و آسیا تامین کند همچنین دیگر امکان تهیه آلومینیوم سبز از روسیه وجود نخواهد داشت و آلومینیومی با ردپای کربنی بیشتر وارد بازار اروپا خواهد شد.

انرژی مورد نیاز صنایع فلزی اروپا که تا سال گذشته قسمت اعظم آن از روسیه تامین می‌‌شد، هم‌اکنون به اتحادیه اروپا منتقل نمی‌شود که این امر اتحادیه اروپا را با چالش مواجه کرده است. با توجه به موارد ذکر شده، پیش‌بینی می‌شود صنایع مختلف نظیر خودروسازی و… در اروپا در بلندمدت با مشکلات بزرگی روبه‌رو شوند.

منبع: جهان صنعت

دیدگاه ها