نمایش نوار ابزار

امیدواری به بازار فلزات و فولاد باز می گردد؟

دوشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۱

کیوان جعفری طهرانی کارشناس ارشد بازارهای فلزات اساسی و فولاد در برنامه امروز (دوشنبه 3 مرداد ماه 1401) سرای سرمایه رادیو اقتصاد ضمن ارایه آمار مقایسه ای میان قیمت فلزات اساسی در بورس فلزات شانگهای و بورس فلزات لندن گفت: در برنامه روز شنبه درخصوص خط مقاومت 7500 دلاری برای مس صحبت و اشاره شد که اگر این خط مقاومت را رد کند به روند افزایشی خود ادامه خواهد داد.

وی افزود: امروز 115 دلار افزایش قیمت در این فلز رقم خورد و مس در بورس فلزات شانگهای به 7485 دلار رسید و به خط مقاومت 7500 دلار نزدیک شد و این خبر خوبی است و معتقدم اگر تغییر خاصی در بازار رخ ندهد روند افزایش قیمت ادامه خواهد یافت.

جعفری طهرانی ادامه داد: آلومینیوم امروز در بورس فلزات شانگهای 182 دلار افزایش داشت و به 2641 دلار رسید. روی نیز با حدود 12 درصد افزایش رکورد زد و با افزایش 364 دلاری 3408 دلار قیمت خورد. سرب هم با افزایش 12 درصدی معادل 240 دلاری به 2243 دلار رسید و می توان دید که سرب و روی دو فلزی بودند که در روز جاری افزایش بیش از 10 درصدی را شاهد بودند.

وی اظهار کرد: نیکل از عدد قبلی یعنی 21 هزار و 525 دلار در روز جمعه با افزایش 5887 دلاری به 27 هزار و 412 دلار رسید که در نوع خود رکورد محسوب می شود. قلع نیز با افزایش بسیار بالای 4196 دلاری 28 هزار و 796 دلار فروخته شد.

این کارشناس ارشد بازارهای کامودیتی خاطرنشان کرد: بورس شانگهای امروز بهترین دوران شکوفایی سه ماه اخیر را شاهد بود و این موضوع نویدبخش است و نشان می دهد که چین به شدت با کاهش رشد اقتصادی خود مقابله کرده و در مقابل رکود مقاومت می کند و همین امر بر بازار کامودیتی ها در کل دنیا اثرگذار خواهد بود.

وی در رابطه با فولاد نیز گفت: در آخرین روز هفته قبل و امروز موجودی بیلت در شاخص بیلت چین که تانگشان است کاهش داشته و این خبر خوبی است و اگرچه موجودی بیلت در سایر بنادر چین تغییر محسوسی نداشته اما همین کاهش در تانگشان نویدبخش افزایش قیمت خواهد بود و در طول روزهای آینده حرکتی را در چین شاهد خواهیم بود. درباره اسلب باید گفت بازار چین تغییرات خاصی را شاهد نبود.

جعفری طهرانی ادامه داد: می توان امیدوار بود که در طول هفته کاری جاری قیمت فلزات پایه و فولاد افزایشی باشد.

وی درباره قیمت بیلت و اسلب در بازار ایران نیز گفت: قیمت ها فعلا نرخ های مزایده های اخیر یعنی برای بیلت 461 دلار و برای اسلب 525 دلار است اما چنانچه مزایده ای برگزار شود می توان انتظار داشت که قیمت ها به ویژه برای بیلت صعودی باشد.

دیدگاه ها