نمایش نوار ابزار

نگاهی به بازارهای کالایی در سال 2021

شنبه ۱۳ دی ۱۳۹۹

بحران پاندمی کرونا در سال 2020 به گزارش بانک جهانی عمیق ترین رکود اقتصادی بعد از جنگ جهانی دوم را رقم زد که نه تنها قابل پیش بینی نبود بلکه از حیث تاثیر درگستره جغرافیایی بی نظیر بود، امروز ما سال جدید میلادی را در حالی آغاز می کنیم که این ویروس همچنان با ماست و اگرچه پیش بینی می گردد با کشف و توزیع واکسن کرونا بازگشت سریع اقتصادها به وضعیت قبل رخ می دهد لکن احتیاط و عدم اطمینان در برنامه ریزی و تصمیم گیری ها تا ظهور شرایط پساکرونا و پایان این داستان با کسب و کارها همراه خواهد بود.

موسسات و نهاد های معتبر بین المللی افت تولید ناخالص داخلی GDP جهانی در سال 2020 را بین 3.7 تا 4.4 درصد گزارش کردند، در حالیکه  با امیدواری به بازگشایی بازارها، رشد  GDPجهانی را در سال جدید 4.4 تا 5.4 درصد پیش بینی می کنند: که همگی خوش بینی به افزایش مصرف در سال 2021 و روز های بهتری نسبت به آنچه در سال 2020 بر جهان گذشت را نوید می دهد.

البته این پیش بینی ها وابستگی بالا به واکسیناسیون گسترده و موفق تا سپتامبر 2021 دربرخی کشورها دارد، لکن مشاهده جهش ویروس کرونا در اروپا و موج دوم افزایش آمار ابتلا و لاک داون ها (تعطیلات) وهمچنین در پیش بودن فصل زمستان ، همچنان بر غیرقابل پیش بینی بودن شرایط اقتصادی به عنوان شاخصه اصلی  سال 2021 تاکید می نماید.

بنابراین به نظر می رسد با توجه به عدم اطمینان از شرایط و غیر قابل پیش بینی بودن آینده در سال پیش رو بیش از هرچیز تمرکز بر تصمیمات سریع و کوتاه مدت و هوشمندی در اجرا و رصد روزانه اخباروتغییرات شرایط محیطی کسب و کار برای موفقیت ضرورت دارد.

در این یادداشت تلاش می شود که با فرض عدم اطمینان از شرایط با مرور برخی از عواملی اثرگذار بر بازارهای کالایی( کامودیتی) دورنمایی از برخی کامودیتی ها  در سال میلادی جدید ارائه شود، بدیهی است پیش بینی دقیق هر بازار با توجه به سایر متغییر های اثر گذار در این مقال نمی گنجد.

 1. دورنمای مثبت اقتصاد جهانی و افزایش تقاضا : بازار جهانی با اشتهای بالا بعد از رفع موانع مصرف و جبران عقب ماندگی ها مواجه  است( افزایش تقاضا) که در راستای ریکاوری V شکل اقتصاد به دنبال ساخت سالی بسیار خوب به ویژه برای شرکتهای صنعتی و کامودیتی ها است، بنابراین انگیزه ذخیره سازی محصولات با هدف بهره گیری از رشد قیمت آتی ادامه خواهد یافت و مقررات کنترلی دولت ها و وضع قوانین و تعرفه های جدید در مقابله با احتکار  کالا ومقابله با رشد قیمت ها دور از انتظارنخواهد بود.

در حالیکه  در بخش خدمات به ویژه هاسپیتالیتی و توریست و سفرهای هوایی ادامه رکود و زیان در سال 2021  مورد انتظار است لکن شرایط بهتری با وضع مقررات و استانداردهای جدید برای سفر و تمرکز بر سفرهای داخلی پیگیری می شود، انجمن بین المللی سفرهای هوایی(IATA) میزان زیان  این بخش راحدود 120 میلیارد دلار در سال 2020 و برای سال آینده حدود 40 میلیارد دلار زیان تخمین زده است. هر چند احتمالا بازگشت میزان سفرهای هوایی  به ارقام سال 2019 حداقل تا سال 2024  بعید خواهد بود. اجرای المپیک توکیو و مسابقات فوتبال اروپایی در سال 2021 طبق برنامه زمانبندی ،خود تاییدی بر بهبود شرایط برای خدماتی نظیر رستورانها و تفریحات و کنفرانس ها و تماس های اجتماعی بیشتر از سال پیش میباشد.

 1. افزایش قیمت ناشی از اثر تورم: اقتصاد های جهانی با تزریق نقدینگی و بسته های حمایتی و تغییر الگوهای کاری سعی در بازگشت و بقا دارند وبسته های محرک بانک های مرکزی و حمایت از بیکاران و کسب وکارها با این روش اثر تورمی بالایی در اقتصاد جهانی خواهد داشت که پیشران رشد قیمت محصولات مصرفی و کامودیتی ها  به ویژه  فلزات و محصولات کشاورزی و انرژی است.
 2. محدودیت عرضه: ادامه کاهش عرضه برای کامودیتی ها در سال جدید از دو منظر شایان ذکر است:
 • محدودیت عرضه اجباری: ناشی از تعطیلی و محدودیت های ناشی از پاندمی کرونا نظیرمعادن و تولید مواد اولیه به ویژه در نیمه اول سال 2021 ادامه دارد.
 • محدودیت عرضه اختیاری: با هدف افزایش سطح سود آوری و رشد قیمت ها روی می دهد نظیر تصمیمات اپک پلاس برای کاهش تولید نفت اعضا ویا خاموشی و کاهش ظرفیت تولید پالایشگاه ها که با هدف رفع مشکلات ناشی از افت تقاضا برای برخی محصولات صورت می گیرد.

لکن ورود ظرفیت های جدید پالایشگاهی در آسیا رقابت را برای پالایشگاه های قدیمی سخت تر خواهد کرد و بیش از پیش بر بهبود بهره وری در سال جدید تاکید می نماید.

 1. اثر انتخاب بایدن در امریکا: سیاست خارجی امریکا و تصمیماتی چون جنگ  یا توافق تجاری با چین  و وضع تعرفه بر کالاهای اروپایی  ، بازگشت به برجام و فروش نفت ایران هریک تاثیرات مهمی بر بازار کامودیتی ها و قیمت ها خواهد داشت و مورد توجه خواهد بود.
 2. برگزیت ، اروپا و چین: با خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا ، وضع  تعرفه ها و عوارض جدید اجرایی خواهد شد و اتحاد و مشارکت اتحادیه اروپا با چین برای دسترسی به بزرگترین واردکننده کامودیتی ها در سال 2020 در بازار جهانی اثر گذار خواهد بود. در این میان افزایش واردات چین کماکان  محرک مهمی برای  قیمت کامودیتی ها و بهبود اقتصادهای خارجی وابسته به چین خواهد بود.
 3. تضعیف ارزش دلار : با انتظار تورم بالا در اقتصاد و افت ارزش دلار از طرفی افزایش قیمت کامودیتی ها به ویژه طلا و از سوی دیگر توجه سرمایه گذاران به کریپتو کارنسی ها( رمز ارزها) در سال 2021  و ابزارهای نوین برای کاهش ریسک قیمت گذاری Hedge   وسرمایه گذاری ها مورد توجه خواهد بود.
 4. چین: چین تنها کشور با رشد اقتصادی مثبت در سال 2020 بود که بی اغراق تاثیر قابل توجهی در قیمت کامودیتی ها در سال قبل داشت، ادامه رشد سودآوری شرکتهای صنعتی چین و میزان واردات و تقاضای چین  امسال نیز بسیار مهم  و تاثیر گذار می باشد.
 5. واکسن کرونا:در دسترس بودن واکسن موثر کرونا و توزیع مناسب از اواسط سال 2021 تا سپتامبر در کشورهای توسعه یافته برنامه ریزی شده است و بدون شک از ریسک های کلیدی اقتصاد کلان می باشد، با واکسینه شدن بخش اعظمی از افراد  در جهان و بازگشت به زندگی نرمال و رفع محدودیت ها تقاضا در خدمات و محصولات  رشد فزاینده ای می یابد و قیمت طلا به شدت افت خواهد داشت در غیر اینصورت  با ادامه محدودیت ها و تعطیلی کسب وکارها ویا ادامه شرایط فعلی وحتی بروزو ظهور ویروس های جدید و حملات بیولوژیک هرگونه بهبود و تغییرسریع دورازانتظارخواهد بود وجهان نیازمند بازنگری مجدد پارامترهای اثرگذار می باشد .
 6. اثر جنگ آنتی تراست علیه غول های تکنولوژی: چند وقتی است که کشورهای امریکا اتحادیه اروپا و چین ، ژاپن، هند و استرالیا برای ریگولاتوری و تفحص از غول های تکنولوژی چون گوگل، فیس بوک و اپل و آمازون و.. تلاش می کنند، بدون شک با نفوذ بالای فضای مجازی در میان مردم جهان در سالی که گذشت هم اکنون غول های تکنولوژی جهان به اطلاعات ارزشمندی از کاربران اینترنت در جهان دسترسی دارند که بدون  محدودیت های کرونا دستیابی به آن در این بازه زمانی غیر ممکن بود، هم اکنون غول های تکنولوژی جهان  با استفاده و تحلیل این داده ها می توانند در انتخاب ها، خریدها و جهت دهی کاربران  اینترنی اثر گذار باشند. در کنار آنکه میزان تاثیر قدرت های سیاسی از بهره برداری از غول های تکنولوژی در سال جدید چقدرو چگونه خواهد بود، به نظر می رسد این موضوع از حیث دسترسی به ابزارهای نوین برای تحلیل رفتار مصرف کننده نهایی در بازارجهانی و جهت دهی تقاضا بسیار موثر خواهد بود بنابراین به نظر می رسد در آینده نه چندان دور بازارکالایی جهان می توانند دچارتغییرات نو گردد ومتاثر از رفتار مصرف کننده نهایی و یا جهت دهی های صاحبان قدرت بزرگ تکنولوژی باشد.

در ادامه به اختصار به دورنمای برخی از کامودیتی ها  در سال جدید می پردازیم:

محصولات پالایشگاهی و نفت: تصمیمات نشست اپک پلاس در  هفته اول ژانویه در مورد ادامه  کاهش تولید نفت فوریه بسیار اثر گذار خواهد بود هر چند بهبود تقاضا قابل توجهی برای مصرف نفت بدون واکسن موثر و ریکاوری اقتصادها مورد انتظار نخواهد بود و تنها میزان موجودی ذخایرنفت کاهش خواهد یافت بنابراین اکثر تحلیل گران  متوسط قیمت نفت برنت در سال 2021 را حدود 55 دلار تخمین می زنند که در صورت واکسیناسیون موثر در نیمه دوم سال می تواند تا  60 دلار در هر بشکه افزایش یابد.

افت حاشیه سود پالایشگاه ها وکاهش میزان تولید  در ماه های ابتدای 2021 مورد انتظار است وبا همین شرایط  فیولHSFO و نفتا و  قیر می توانند  بهترین محصولات پالایشگاهی ماه های ابتدای سال 2021 باشند هر چند با بهبود اوضاع و افزایش عرضه ی نفت و تولید پالایشگاه ها فشار بیشتری بر تقاضای کرک نفتا و فیول ظهور خواهد داشت.

قبل از کرونا  کمتر کسی گمان  می کرد که فیول با سولفور بالا HSFO بهترین محصول پالایشگاهی سال 2020 باشد اگرچه از اواخر سال 2019 با توجه به اثر IMO2020 (محدودیت سولفور در سوخت کشتی ها)  شاهد کاهش تقاضا و اختلاف قیمت بالای آن با فیول کم سولفور بودیم لکن چند دلیل تقاضا و قیمت فیول با سولفوربالا را در سال 2020 تقویت کرد که  برخی در سال آتی نیز ادامه خواهد یافت:

 • تقاضا برای بونکر فیول مانند جت فیول یا بنزین خیلی کم نشده است، افزایش تقاضا جت فیول بنزین اثر مستقیم به بازگشت زندگی به شرایط قبل از کرونا خواهد داشت.
 • تقاضا برای فیول HSFO با بهره گیری کشتی ها از اسکرابر و تکنولوژیهای سولفورزدایی در کشتی با نظارت IMO کماکان ادامه دارد.
 • کمبود عرضه فیول پالایشگاه ها با توجه به افت تولید نفت و کاهش حاشیه سود پالایشگاه ها
 • کاهش مصرف نفت سنگین و استفاده از نفت های سبک در پالایشگاه ها (که با هدف سودآوری بالاتر پالایشگاه صورت می گیرد و البته نفت سنگین زیادی در دسترس نبود با توجه به افت قیمت نفت و محدودیت اپک صادرکنندگان نفت خام ترجیح به فروش ظرفیت خود از نفت سبک دارند) این شرایط منجر به کاهش عرضه فیول و محصولات سنگین ترنظیر قیر شده است.
 • تقاضا برای کرک فیول تقویت شده است. به نظر می رسد درماه های آتی با تعادل عرضه و تقاضا این فاکتور کم رنگ تر خواهد شد.

کاهش عرضه قیر در برخی پالایشگاههای اروپایی و آسیایی  به دلایل فوق تا برگشت تعادل ادامه دارد و تقاضا برای مصارف جاده ای در کشورهای مختلف متفاوت است لکن افزایش مصرف نسبت به سال 2020 مورد انتظار است که وابستگی زیاد به بودجه های عمرانی و بسته های حمایتی دولت ها دارد.

اگرچه نفتا درسه ماهه دوم سال 2020 با افت شدید قیمت و تقاضا مواجه شد لکن با بهبود تقاضا برای گازوییل و ترجیح تولیدکنندگان پتروشیمی به بهره گیری از نفتا  به عنوان جایگزین خوراک پتروشیمی ها که با تخفیف خوبی در مقایسه با پروپان فروخته  می شد تقاضای خوبی برای نفتا ایجاد شد  و به نظر می رسد در زمستان نیز با عرضه گرانتر پروپان ادامه یابد، لکن ادامه تقاضا با هدف کرک نفتا بستگی به شرایط جدید خواهد داشت.

فلزات:  تقاضای مس، آلمینیوم و فولاد با توجه به انتظار رشد تقاضا در چین و ریکاوری اقتصاد امریکا و اروپا و افت ارزش دلار و عرضه محدود در شرایط بهتری نسبت به سال 2020 پیش بینی می شود. انجمن جهانی فولاد میزان رشد تقاضا فولاد چین در سال جدید را 2 تا 3 درصد بالاتر از 2020  تخمین می زند.

سنگ آهن: عرضه محدود به علت مشکلات معادن دربرزیل و استرالیا  وآفریقای جنوبی و هند و  تقاضای خوب فولاد چین  درکنار حاشیه سود بالای فولاد سازان در سه ماهه سوم سال 2020  منجر به رشد شدید قیمت سنگ آهن تا سطوح بیش از 160 دلاری شد لکن  در سال جدید  احتمالا میزان عرضه سنگ آهن بهبود خواهد یافت و با افت حاشیه سود فولاد سازان و افت تولید فولاد در چین قیمت های سنگ آهن تحت فشار  کاهش یابد  میانگین قیمت سنگ آهن  عیار 62 درصد  در سال 2021 حدود 104 دلار در تن تخمین زده شد و در ماه های پایانی 2021 با تغییر عرضه امکان افت بیشتر  قیمت وجود خواهد داشت.

LNG: با بهبود تقاضا صنعتی گاز در بازارجهانی و محدود شدن ظرفیت صادراتی گاز LNG در بازارهای جهانی احتمال افزایش قیمت ها در سال جدید وجود دارد.

محصولات کشاورزی: احتمال تولید ثابت یا رشد محدود کاشت سویا و ذرت همراه با افزایش تقاضا چین بهبود قیمت های محصولات کشاورزی را محتمل می کند.

با رفع جنگ تجاری چین و امریکا، چین به واردات بیشتر واردات سویا و ذرت از امریکا روی خواهد آورد و برزیل کماکان تقاضای خوبی از چین دریافت می کند. از طرفی اجرای محدودیت های زیست محیطی و برنامه چین برای کاهش آلایندگی ها کربنی پیشران طرح های حمایت از تقاضا ذرت  برای تولید اتانول می باشد.

در پایان تاکید می شود که فردا نیز روز دیگری است واگرچه ویروس کرونا به عنوان بزرگترین ریسک در تصمیمات ما درکنار سایرمتغیرهای کلان اقتصادی سیاسی سال جدید باقی می ماند لکن به ما یادآوری نمود که تنها خداوند است که همه چیز را می داند و بر هرکار تواناست  و  توکل به اونجات بخش انسانها در روزهای سخت می باشد.

مائده مزینانی؛ دانش آموخته مدیریت بازرگانی بین الملل  DBA

دیدگاه ها