نمایش نوار ابزار

با حضور 52 شرکت داخلی و خارجی؛ دومین همایش نوآوری در تجارت و تکنولوژی فولاد و مواد اولیه در تهران آغاز شد

چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۶

دومین همایش یک روزه نوآوری در تجارت و تکنولوژی فولاد و مواد اولیه با حضور 22 شرکت خارجی از هشت کشور و 30 شرکت داخلی امروز چهارشنبه در محل هتل استقلال تهران آغاز بکار کرد.

معرفی فناوری های روز جهان، ارائه آخرین فناوری های تولید ورق های فولادی، بیان مزیت های فناوری احیا مستقیم ایرانی (پرد) و همچنین بومی سازی کاتالیست ها در فرآیند احیای مستقیم از جمله اهداف این همایش یک روزه است.
شرکت های خارجی از هشت کشور هندوستان، استرالیا، امارات، سوئد، انگلستان، افغانستان، اتریش و چین در این همایش حضور دارند.
در این مراسم از فناوری احیا مستقیم ایرانی (پرد) نیز رونمایی خواهد شد.

** فناوری PERED و کاتالیست بومی سازی شده آن
وجود ذخایر عظیم گازی در کشور، توسعه فرایندهایی با محوریت استفاده از این نعمت الهی را در چشم انداز 20 ساله کشور به شدت مورد توجه قرار داده است. به طوری که با توجه به نقش مولد صنعت فولاد ، برنامه ای هدفمند برای گسترش و رونق آن در چشم انداز توسعه اقتصادی ایران اسلامی تدوین شده است.
یکی از مهمترین دستاوردهای کسب شده در این زمینه، بهینه سازی فرایند تولید فولاد به روش PERSIAN REDUCTION است که با نام تجاری PERED از سوی شرکت مهندسی معادن و فلزات MME به عنوان نقطه ای عطف در صنعت فولاد کشور معرفی شده است.
فناوری PERED بومی سازی شده با تکیه بر اصول علمی و تجربیات متخصصین ایرانی است. با روشن شدن مشعل های فولاد شادگان به عنوان نخستین طرح فولادی PERED کشور، گامی بلند در مسیر جدید برای تولید آهن اسفنجی کشور آغاز شد. فناوری PERED با ظرفیت صادرات دانش فنی آن آینده صنعت فولاد را تضمین می کند.
یکی از مهمترین مزیت های فناوری پرد، کاتالیست های منحصر بفرد آن است که با ویژگی طول عمر بیشتر و تسریع در شکست گازهای احیایی در قلب میفرمرهای فولادی PERED می تپد.
با توجه به بومی سازی صنعت کاتالیست در ایران توسط شرکت دانش بنیان نفت و گاز سرو، این بار تولید و بومی سازی کاتالیست فناوری PERED با مشارکت 2 شرکت دانش بنیان کشور یعنی شرکت مهندسی معادن و فلزات -MME- و نفت و گاز سرو به انجام رسید.
تولید و بارگذاری کاتالیست های PERED در مجتمع احیا استیل فولاد بافت، به عنوان نخستین واحد احیای مستقیم آهن که با کاتالیست های ایرانی فعالیت خواهد کرد، گامی بلند در خودکفایی کامل در صنعت فولادسازی کشور خواهد بود.
نخستین کارخانه تولید آهن اسفنجی جهان بر اساس روش ابداعی مهندسان ایرانی فولاد به نام «پرد» PERED در فولاد شادگان در استان خوزستان واقع شده و مراحل آزمایشی تولید و به ظرفیت رسیدن را با موفقیت طی کرده است.
فناوری احیای مستقیم پرد توسط شرکت ام.ام.ای در آلمان ثبت شد و برای نخستین بار در جهان در ایران و فولاد شادگان به بهره برداری رسید.
در ایران به طور معمول از روش و فناوری میدرکس استفاده می شود که باید حق امتیاز و استفاده از این تکنولوژی به صاحب آن پرداخت شود اما مالک تکنولوژی پرد ایران است و پرداخت حق بهره برداری حذف می شود و این یک مزیت بزرگ برای این روش به حساب می آید.

دیدگاه ها