نمایش نوار ابزار

اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛ برگزاری نخستین جلسه کمیسیون معادن و صنایع معدنی در سال ۹۹

سه شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۹

نخستین جلسه کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق ایران در سال جدید به صورت آنلاین و با دو دستور کار یادبود مرحوم ابوالقاسم شفیعی رییس انجمن سنگ‌های تزیینی و افت قیمت‌های کامودیتی‌ها برگزار شد.

به گزارش اقتصادآنلاین، سجاد غرقی نایب رییس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق ایران در این باره توضیح داد: در این جلسه نماینده انجمن مس از افت شدید قیمت مس گزارش‌هایی داد که از حدود ۶ هزار و ۲۵۰ دلار در بهمن ماه اکنون به ۴ هزار و ۴۱۷ دلار در هر تن رسیده و این روند کاهشی همچنان ادامه دارد.

غرقی تصریح کرد: در سایر محصولات معدنی هم چنین روندی پیدا شده و بر این اساس نیازمند یک سیاست جدی برای حمایت از بخش‌های مختلف تولیدی از جمله معدن هستیم و در این جلسه بنا شد تا بسته مربوطه را کمیسیون تهیه و به دولت ارائه کند.

نایب رییس کمیسیون معدن با اشاره به اینکه تبعات و زمان بحران کرونا از دیگر موضوعاتی بود که در این جلسه مطرح شد، افزود: حاضران در این جلسه آنلاین متفق القول بودند که این بحران طولانی مدت بوده و این احتمال وجود دارد که در طول سال ۹۹ به صورت حاد با این مساله مواجه خواهیم بود و از سال ۱۴۰۰ ممکن است بتوانیم شرایط متعادل‌تری در پیش بگیریم.

وی با تاکید بر عنوان سال ۹۹ «جهش تولید» گفت: پیشنهادهای کمیسیون در رابطه با این مساله قرار شد در جلسه‌ای پس از تعطیلات تدوین شده و به عنوان پیشنهاد ارائه شود و همچنین برقراری ارتباط با مجموعه‌های تجار و تولیدکنندگان چینی برای بررسی نحوه گذار آنها از بحران کرونا مورد توجه قرار گرفت که آقای جعفری طهرانی به عنوان یکی از حاضران در این جلسه بنا شد به دنبال برقراری ارتباط با این بنگاه‌ها شود.

غرقی ادامه داد:‌ در این ارتباط قرار است بتوانیم تجربه بنگاه‌های چینی را در خصوص نحوه بازگشت به کار و نحوه تداوم تولید مدنظر قرار دهیم.

در این جلسه بنا شد تا واحد تحقیق و توسعه کمیسیون گزارشی از سناریوهای محتمل در خصوص شیوع ویروس کرونا و اثرات آن بر اقتصاد و به طور خاص سناریوهای مرتبط با معدن و صنایع معدنی در داخل ایران و تاثیر آن بر بازارها، صادرات و تولید تهیه کند.

گفتنی است این جلسه به صورت آنلاین با حضور اعضای مختلف از تهران، یزد، کرمان، اصفهان، زنجان، مشهد و اعضای کمیسیون در نقاط مختلف ایران و حتی اعضای خارج از ایران از جمله کانادا و روسیه به صورت هماهنگ میان اعضای کمیسیون برگزار شد.

منبع: اقتصادآنلاین

دیدگاه ها