نمایش نوار ابزار

ابعاد نگران‌کننده جنگ تعرفه‌ای چین و آمریکا دامن چه کشورهایی را می‌گیرد؟/ جایگاه جهانی بازار فولاد ایران در خطر جدی/ صادرات فولاد ایران همچنان ادامه دارد

چهارشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۸

تسخیر بازارهای فولاد ایران توسط چین، تاثیر جنگ تجاری و تعرفه های فولاد آمریکا بر ایران، از جمله موضوعاتی است که اقتصاددانان و صاحبنظران تاثیر آن را در بازار فولاد ایران خطرناک می دانند.

امروز پای منافع بازار فولاد ایران در میان است. رئیس جمهوری آمریکا بارها بر طبل کسری تجاری کشورش در برابر چین می‌کوبید. ترامپ طی چند پیام توئیتری متوالی اعلام کرد تعرفه‌های اعمال شده بر ۲۵۰ میلیارد دلار از کالاهای چینی که اکنون در حال اجراست از ابتدای ماه اکتبر (۹ مهر) از ۲۵ درصد به ۳۰ درصد خواهد رسید. همچنین تعرفه ۱۰ درصدی که قرار بود از روز اول سپتامبر (۱۰ شهریور) بر ۳۰۰ میلیارد دلار از کالاهای چینی اعمال شود، به ۱۵ درصد افزایش خواهد یافت.

بسته شدن بازار آمریکا به روی چین و مشکل دسترسی به بازار این کشور، تسخیر بازارهای فولاد ایران توسط چین، تاثیر جنگ تجاری و تعرفه های فولاد آمریکا بر ایران، از جمله موضوعاتی است که اقتصاددانان و صاحبنظران تاثیر آن را در بازار فولاد ایران خطرناک می دانند. در حالی دعوای تجاری میان آمریکا و چین بالا گرفته است، این دو کشور تاکنون تعرفه‌های وارداتی‌شان را به ارزش صدها میلیارد دلار برای واردات کالاهای یکدیگر تغییر داده‌اند، در چنین شرایطی آنچه اهمیت پیدا می‌کند تأثیر این دعوای تعرفه‌ای بر مناسبات اقتصادی دیگر کشورها از جمله ایران است، چرا که حجم تجارت ایران با چین رقم قابل ملاحظه‌ای است.

جریان جدیدی برای ایجاد یک جنگ تجاری میان سایر کشورها انتظار می رود. بدترین سناریویی که می توان انتظار آن را داشت این است که جنگ تجاری بین تمام کشورها که تاکنون مطابق قوانین تجارت آزاد داد و ستد می کردند، توسعه یابد و اگر این مسئله به وقوع بپیوندد، فولاد ایران نیز به مشکل بر خواهد خورد. با توجه به اینکه چین از بزرگترین تولیدکنندگان و صادرکنندگان فولاد به آمریکاست، افزایش تعرفه واردات به آمریکا منجر به این خواهد شد که ظرفیت هایی از فولاد چین که راه به ایالات متحده نبرده اند به دنبال مقاصد جدیدی برای خود باشند. با توجه به اینکه سیاست دامپینگ چینی ها همواره در به دست آوردن بازارها موفق بوده است، لذا این احتمال نیز وجود دارد که تا زمان کاهش تولید چین، مازاد عرضه آنها روانه سایر بازارها شده و بازارهای قدیمی را از وضعیت تعادل و توازن خارج کنند.

در همین رابطه کارشناس ارشد بازارهای جهانی فولاد در گفت و گو با خبرنگار اقتصاد۲۴ می گوید: ۵۵۰ میلیارد دلار کالای چینی تحت شرایط تحریم قرار می گیرند. تعرفه‌های اعمال شده بر ۲۵۰ میلیارد دلار از کالاهای چینی از ابتدای ماه اکتبر به ۳۰ درصد خواهد رسید. همچنین تعرفه ۱۰ درصدی که قرار است از روز اول سپتامبر بر ۳۰۰ میلیارد دلار از کالاهای چینی اعمال شود، به ۱۵ درصد افزایش خواهد یافت.

به اعتقاد کیوان جعفری طهرانی در رابطه با جنگ تجاری بین آمریکا و چین موضوع مورد بحث عوارض وارداتی روی محصولات فولادی چین در آمریکاست، چرا که چین در خصوص بازار صادارتی فولاد به آمریکا وابسته است و آمریکا از لحاظ جایگاه در صنایع فولاد تاثیرگذار است.

کارشناس ارشد بازارهای جهانی فولاد در ادامه گفت: حاصل این تصمیم، کوچک شدن بازار محصولات چینی در آمریکا به سبب افزایش قیمت‌ها است؛ از سوی دیگر به نظر می‌رسد دولت چین درصدد جبران بازاری باشد که در آمریکا از دست داده است و این مهم با بازاریابی در کشورهای دیگر محقق می‌شود. این تصمیم برای کشورهای خریدار کالاهای چینی پیامدهای مثبت در پی خواهد داشت با این توضیح که قدرت چانی زنی طرف‌های تجاری با چین ارتقا می‌یابد.

وی تاکید می کند: ایران به‌دلیل قرار گرفتن در شرایط تحریم امکان چانه زنی بیشتری با کشور چین پیدا می‌کند و انگیزه برای تعامل اقتصادی بیشتر با ایران را پیش خواهد گرفت.

جعفری طهرانی ادامه داد: مدت هاست محصولات چینی در بازار داخلی ایالات متحده از قدرت رقابتی بیشتری نسبت به محصولات تولید شده در آمریکا برخوردار است، به طوری که توانسته بر بازار محصولات این کشور تسلط پیدا کند.

این کارشناس ارشد بازارهای جهانی فولاد با تاکید بر اینکه تا زمانی که دو ابر قدرت اقتصادی با هم کار می کنند دنبال بازار جدیدی نیستند، گفت: زمانی که در ارتباط کاری آنان اختلالی پیش بیاید قطعا به دنبال بازارهای جدید برای حضور هستند و این تنها مشکل را برای کشورهایی مثل ایران که دچار ضعف و تحریم هستند بیشتر خواهد کرد. چین و ترکیه بازارهای خوبی در خصوص فولاد و مواد اولیه فولادسازی دارند، از این رو این جنگ بین قدرتمندان می تواند برای صادرات فولاد سایر تولید کنندگان منطقه آسیا که ایران نیز جزء آن است خطرناک باشد.

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر جلوی صادرات پیشران فولاد ایران (فولاد مبارکه) گرفته شده است ادامه داد: با تمام محدودیت ها عمده صادرات فولاد کشورمان به «آس آن »ادامه دارد. چین نزدیکتر به این بازار است و هزینه حمل دریایی کمتری دارد و متاسفانه صادرات فولاد ایران به دلیل حمل دریایی بالا هزینه صادرات بیشتری را متقبل می شود و همچنان سیکل افزایش قیمت صادرات فولاد کشورمان ادامه دارد.

به گفته این کارشناس بازار جهانی فولاد، این محصول فولادی از چین با حمل دریایی پایین تر و همچنین قیمت تمام شده پایین تر از قیمت صادرات فولاد ایران به کشورهای هدف بهترین گزینه برای خریداران این محصول است. در این بین قدرت رقابت ایران در مقایسه با صادرات فولاد چین بسیار کم است و می تواند بازار صادراتی این محصول را از ایران بگیرد.

منبع: اقتصاد24

دیدگاه ها